AKTUALNOŚCI

 

Drodzy uczniowie, czas brać się za nadrabianie lektur ;-)

Kto przeczytał może obejrzeć ekranizację. Pełen katalog na TVP VOD


https://buff.ly/2Q70sgD30.04 ŚWIĘTO SZKOŁY. KRÓTKA HISTORIA ŻYCIA NASZEGO PATRONA


Major Hubal - legendarny rycerz kampanii wrześniowej
80. rocznica śmierci mjr. Henryka Dąbrowskiego “Hubala”


Nigdy nie uważał się za partyzanta. Major Henryk Dobrzański "Hubal" był ostatnim żołnierzem Rzeczypospolitej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z Zachodu. Poległ w walce .

Mjr Henryk Dobrzański "Hubal" z żołnierzami Foto: Wikimedia Commons
- Munduru do śmierci nie zdejmę – taką obietnicę złożył przed swymi żołnierzami major Henryk Dobrzański ps. Hubal, dowódca ostatniego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego sformowanego 23 września 1939 roku. I obietnicy tej dotrzymał. Zginął pod Anielinem niedaleko Opoczna 30 kwietnia 1940 roku.

Żołnierz od najmłodszych lat
Zaczął swoją wojskową karierę bardzo wcześnie, bo w wieku 12 lat. - Wtedy to w Czechach pod Miechowcem, w majątku jego wuja Mieroszewskiego, który go wychowywał, odbyła się msza św., podczas której został doręczony pałasz młodemu żołnierzowi, który dążył do Legionów.
Patriota, gorąco przywiązany do broni. Miał na swoim koncie sukcesy nie tylko militarne.
- Należał do tej grupy kawalerzystów polskich, którzy byli podziwiani przez całą Europę w czasie konkursów hippicznych w latach 1924-1926. Był świetnym jeźdźcem, wielkim znawcą koni, zebrał na rozmaitych torach wiele laurów i nagród.
Kampania wrześniowa
W 1939 roku Dobrzański brał udział w obronie Grodna przed wkraczającymi jednostkami Armii Czerwonej. Po kapitulacji innych oddziałów, pułk, w którym służył, zdołał przerwać linię wroga. Mimo decyzji przełożonego o rozwiązaniu oddziału Henryk Dobrzański postanowił kontynuować marsz ku stolicy.
Po kapitulacji Warszawy próbował przedostać się z żołnierzami do Francji. 1 października 1939 stoczył bitwę z wojskami niemieckimi i schronił się na Kielecczyźnie. Po całkowitym załamaniu się kampanii wrześniowej major Henryk Dobrzański, pod pseudonimem "Hubal", zorganizował Oddział Wydzielony Wojska Polskiego.
Oddział majora Henryka Dobrzańskiego Hubala – zima 1939. Wikimedia Commons/dp
Wojna partyzancka
Hubalczycy odnieśli pierwsze zwycięstwo w potyczce z Niemcami pod Cisownikiem. Henryk Dobrzański nie podporządkował się rozkazom kierownictwa Związku Walki Zbrojnej i Delegatury Rządu na Kraj o rozwiązaniu oddziałów. W marcu 1940 roku odniósł wielkie zwycięstwo w potyczce pod Huciskiem, w której został zniszczony niemal całkowicie batalion piechoty Wehrmachtu. Podobny los, pod Szałasami, spotkał kilka dni później kolejny oddział niemiecki.
30 kwietnia 1940 w okolicach Anielina pod Opocznem oddział Hubala został otoczony przez 7 tys. żołnierzy niemieckich. W walce, podczas której Niemcy użyli czołgów, oddział partyzancki uległ rozproszeniu, a major Hubal poległ na polu walki. Jego ciało zostało najprawdopodobniej przewiezione przez Niemców do Tomaszowa Mazowieckiego i tam spalone. Oddział Hubala uległ samorozwiązaniu 25 czerwca 1940.
Kawalerzysta z krwi i kości
Na wspomnieniu pośmiertnym zapisane zostały następujące słowa:
"Henryk Hubal Dobrzański, major 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, żołnierz Legionów Polskich, kawaler Virtuti Militari i czterokrotnego Krzyża Walecznych. Poległ w lasach spalskich dnia 30 kwietnia 1940, przeżywszy lat 42".
Szaniec Hubala pod Anielinem - miejsce śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego. Jarosław Kruk/Wikipedia/cc
W 1966 roku major Henryk Dobrzański został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari i awansowany do stopnia pułkownika.
Od lat trwają poszukiwania miejsca spoczynku legendarnego Hubala. Prawdopodobnie grób znajduje się w Inowłodzu, w powiecie tomaszowskim.
W kwietniu 2017 roku wnuk niemieckiego oficera Urlich Gauer przekazał stronie polskiej dwa albumy zawierające ponad 1385 zdjęć, a także sześć krótkich filmów ukazujących Spałę i jej okolicę na przełomie lat 1939-40. Wśród fotografii znalazły się również nieznane pośmiertne zdjęcia majora Hubala. Materiały trafiły do Archiwum IPN w Warszawie i poddane zostały digitalizacji.

Epopeja oddziału mjr. „Hubala” była czymś wyjątkowym w polskim ruchu oporu. Miała ona ogromne znaczenie moralne i polityczne, a nie tylko wojskowe. Wpłynęła bardzo pozytywnie na proces kształtowania się w społeczeństwie świadomości, iż walkę należy kontynuować mimo klęski we wrześniu 1939 roku. Przyczyniła się w istotny sposób do przełamania nastrojów apatii i bierności panujących w społeczeństwie. Walcząc dalej mjr. Dobrzański pokazał Polakom, że nie wszystko stracone i że można nawet w takiej ciężkiej chwili nie dać się złamać Niemcom. Jego oddział walczący ponad pół roku z przeważającymi siłami niemieckimi był wówczas najlepiej zorganizowanym i bojowo najaktywniejszym oddziałem podejmującym walkę zbrojną z okupantem hitlerowskim w kraju. W trakcie działalności oddziału przez jego szeregi przeszło około 600 żołnierzy i oficerów. Jego oddział kilkukrotnie rozbity odradzał się jak Feniks z popiołów, dzięki wielkiej charyzmie swego dowódcy, a także sławie, jaką był otoczony.

Historię heroicznej walki oddziału Henryka Dobrzańskiego bardzo dobrze pokazał nakręcony na początku lat siedemdziesiątych przez Bohdana Porębę film „Hubal”, ze znakomitą rolą Ryszarda Filipskiego. Mimo że dzieło powstało w latach 70. to jednak bardzo realistycznie pokazuje historię oddziału.

Do historii kina przeszły słynne dialogi:

„Nie zdążyliśmy... mimo to – dziękuję Wam! Wasi koledzy na Helu i Lubelszczyźnie walczą i zadają Niemcom straty. Nie było rozkazu kapitulacji... przeszliście przez piekło... za nami groby kolegów... czy po to ginęli, abyśmy teraz mieli złożyć broń? Ja w żadnym razie broni nie złożę, munduru nie zdejmę... tak mi dopomóż Bóg!”

„A więc w całej Polsce – tylko my!”

„Bandyta Sawicki: Nie macie prawa mnie sądzić! Nie ma teraz żadnej władzy, nie ma!

„Hubal: Ja jestem władza! Sądzę cię w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, wyrok zatwierdzam! Każdego, kto pogwałci prawa tej ziemi, czeka ten sam los!

„Żadnych Grabic nie znam i znać nie chce, a takowe rozkazy mam w d..., podpisano Dowódca Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego — Hubal, major”

„Konia Panu Rotmistrzowi sprezentować nie mogę, jest własnością oddziału”

„Śmierć blisko”

Niemcy tak bardzo bali się „Szalonego majora”, jak go nazywali, że ukryli miejsce pochowania jego zwłok. Czy zostały pochowane i gdzie do dzisiaj nie wiadomo. Kilka razy już wydawało się, że odnaleziono miejsce jego pochówku, ale niestety do dzisiaj nie mamy pewności, gdzie złożono jego zwłoki (istnieje też teoria, która mówi, że ciało spalono, a resztki wyrzucono do lasu) .

Niemcom w końcu udało się dopaść i zabić majora, ale pozostała nieśmiertelna legenda ”Ostatniego Obrońcy Ojczyzny”, człowieka, który cenił wyżej honor niż śmierć.

Literatura:
polskieradio24.pl/39/156/Artykul/832272
http://www.opowi.pl/ciekawostki-historyczne-xxiv-major-a42…/


Nigdy nie uważał się za partyzanta. Major Henryk Dobrzański "Hubal" był ostatnim żołnierzem Rzeczypospolitej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z Zachodu. Poległ w walce 80 lat temu.
Drodzy uczniowie, którzy mają kłopoty z ortografią i jednocześnie chcą po powrocie do szkoły zaskoczyć nas, nauczycieli poprawną pisownią - to jest oferta specjalna dla Was :-)
Poniżej udostępniono dla Was aplikację dyktanda.online, która zawiera ponad 100 dyktand z różnymi zasadami dla klas 1-8! Korzystanie z niej jest bezpłatne - sprawdźcie więc już teraz i zacznijcie pokonywać wszystkie dyktanda, nawet te najtrudniejsze!

Wersja online https://dyktanda.online/app/
Aplikacja mobilna https://play.google.com/store/apps/details…


Czy pamiętacie wszystkie zasady ortograficzne? Wiemy, jest ich dużo i ciężko je wszystkie zapamiętać! Dlatego spisaliśmy je wszystkie w jednym miejscu i możecie w każdej chwili przypomnieć sobie dlaczego w danym miejscu jest taka a nie inna litera!
Zajrzyjcie tutaj: https://dyktanda.online/zasady-ortograficzne/Drodzy uczniowie, czas brać się za nadrabianie lektur ;-)

Kto przeczytał może obejrzeć ekranizację. Pełen katalog na TVP VOD


https://buff.ly/2Q70sgD


16.12.2019 r.         AKCJA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

                        "WYPOŻYCZ SOBIE PREZENT NA ŚWIĘTA"


25.11.2019 r. uczniowie klas IV - VIII wzięli udział w lekcji bibliotecznej poprowadzonej przez p. Danutę Klukowską, bibliotekarkę z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Iławie. Pani bibliotekarka wprowadziła uczestników spotkania w zawiłości związane z katalogami zbiorów biblioteki: rodzajami oraz sposobem "rozszyfrowywania" informacji znajdujących się na kartach katalogowych. Na koniec przedstawiła katalogi w wersji cyfrowej i zaprezentowała, w jaki sposób z nich korzystać.


Relacja z Dnia Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej w Gałdowie

30 września 2019 r. uczniowie klasy I przystąpili do konkursu edukacyjnego organizowanego przez sieć sklepów Biedronka „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany".

Dzieci wspólnie z wychowawcą wykonywali z surowców wtórnych i materiału przyrodniczego dekorację prezentującą „Magiczne Drzewo Słodziaków” na leśnej polanie”.
Dekoracja ta stanowiła stałe miejsce, przy którym uczniowie wysłuchiwali czytanych przez nauczyciela książek.

Promując ideę głośnego czytania w naszej klasie odbył się w dniu 15 X Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków. Uczniom towarzyszyli sympatyczni bohaterowie juniorzy oraz nowe Słodziaki książki Renaty Piątkowskiej "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków": Sówka Zosia, Zajączek Zuzia, Bóbr Borys, Lisek Lucuś, Pszczółka Pola, Nietoperz Nikoś i Dzięciołek Dominiczek. To właśnie ich wesołe i pouczające przygody bawiły
małych słuchaczy. Sala lekcyjna zamieniła się w leśną polanę, a najmłodsi czytelnicy przenieśli się w świat uroczego Gangu Słodziaków. Atrakcją zajęć było słuchanie czytanych przygód z podkładem muzycznym dzięki aplikacji Gang Słodziaków. Nauczyliśmy się piosenki „ Sensacje rewelacje”, którą dzieci śpiewają rozpoczynając nowy dzień w szkole.

Uczniowie wraz z rodzicami wykonali z surowców wtórnych wybranych bohaterów Gangu Słodziaków. Prace były tak perfekcyjne, że trudno odróżnić oryginał od kopii. To było wyjątkowe spotkanie z książką.


Fotorelacja z tegorocznej imprezy promującej czytelnictwo Noc Bibliotek w Szkole Podstawowej w Gałdowie