BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE

 

Rowo-granatowe to po lewo ikona dokumentw a po prawo tekst na biaym prostokcie Wytyczne GIS MZ i MEN


Filmik przedstawia domowy sposób na zrobienie w domu przyłbicy


Krótki filmik instruktażowy przedstawia, jak prawidłowo zdejmować rękawiczki

 

Zostajemy w domach, nie spotykamy się z bliskimi, unikamy zgromadzeń czy myjemy ręce. Wszystko po to, aby uchronić swoje zdrowie i zdrowie innych przed koronawirusem. Wielu z nas w tym celu decyduje się także na noszenie rękawiczek, które maja uchronić nas przed niebezpieczeństwem. Samo noszenie rękawiczek nie gwarantuje jednak jeszcze ochrony przed wirusami i bakteriami. Bardzo istotne jest również to, w jaki sposób je zdejmujemy. Jak więc to zrobić?

Noszenie rękawiczek

Lekarze apelują, że zarówno jednorazowe rękawiczki, jak i maseczki na twarz, mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa w obliczu koronawirusa. Ponadto lekarze są zaniepokojeni faktem, że może ich zabraknąć dla personelu szpitali, którym są one niezbędne – już teraz w niektórych placówkach mówi się o brakach w niezbędnym zaopatrzeniu do walki z COVID-19.

Noszenie rękawiczek to jednak nie wszystko. Niezwykle istotne w tym przypadku jest przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny rąk, która wydaje się być tutaj kluczowa. Lateksowe rękawiczki medyczne nie są natomiast przeznaczone do codziennego użytku i łatwo się rozrywają. Nie mniej jednak warto mieć je przy sobie, kiedy wybieramy się chociażby do sklepu po niezbędne nam produkty.

Krtki filmik instruktaowy przedstawia jak prawidowo zdejmowa rkawiczkiYoutube


Jak prawidłowo zdjąć rękawiczki?

O ile sposób zakładania rękawiczek nie ma tutaj większego znaczenia, o tyle sposób ich zdejmowania już tak. Wystarczy, że źle je zdejmiesz, a bakterie i wirusy zostaną na Twoich dłoniach, dlatego tak istotne jest, aby nie zdejmować ich jak zwykłych rękawiczek. Czy zwracałeś wcześniej na to uwagę?

Instrukcja zdejmowania rękawiczek ochronnych krok po kroku:

 1. Ściągnij pierwszą rękawiczkę chwytając ją drugą dłonią za jej zewnętrzną stronę
 2. Wywiń rękawiczkę na Zewnątrz
 3. Wyrzuć rękawiczkę lub zawiń ją w dłoni, na której wciąż masz rękawiczkę.
 4. Dłoń, na której nie masz już rękawiczki, włóż do wewnętrznej, pozbawionej zarazków strony drugiej rękawiczki
 5. Wywiń drugą rękawiczkę na zewnątrz
 6. Rękawiczki wrzuć do pojemnika na odpady zmieszane
 7. Umyj ręce

Trzymaj się tej instrukcji, a unikniesz przedostanie się bakterii i wirusów z rękawiczek na dłonie.
W związku z zagrożeniem  epidemicznym  poniżej znajdują się informacje dotyczące postępowania podczas nauki zdalnej w domu w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19). Zachęcamy do zapoznania się z tymi wskazówkami :-)

 

Rodzicu,

 • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
 • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
 • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
 • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
 • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
 • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

W szczególnie uzasadnionych sytuacjach rodzic ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego może wystąpić do dyrektora szkoły, do której uczęszcza jego dziecko o zapewnienie opieki.

Uczniu,

 • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
 • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
 • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
 • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.


Szanowni Rodzice, opiekunowie a przede wszystkim uczniowie !

Zachęcamy do śledzenia naszych postów na FB z hashtagiem #bezpieczniezspgaldowo.
Będziemy załączać w postach ważne informacje związane z bezpieczeństwem.

Warto je udostępnić, aby szerzyć wiedzę każdego na temat bezpieczeństwa !

Dyrektor SzkołyW trosce o bezpieczeństwo uczniów w naszej szkole od maja funkcjonuje skrzynka na sygnały tak więc,Drogi Uczniu, Drogi Rodzicu,

Jeśli coś Cię martwi, niepokoi,
Tobie lub komuś dzieje się krzywda,
Byłeś świadkiem agresji lub przemocy

możesz to opisać i wrzucić do
Skrzynki Anonimowych Sygnałów
ZNAJDZIESZ JĄ NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ !


ZASADY KORZYSTANIA z SAS

Pamiętaj, że:

1. Możesz pisać w każdej sprawie - jesteś dla nas Ważny!
2. Dzięki sygnałom, jakie od Ciebie dostaniemy jesteśmy w stanie zareagować, liczy się dla nas przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów.
3. Każde zgłoszenie jest objęte dyskrecją.
4. Twój list może być anonimowy, ale aby ułatwić nam udzielenie należytej pomocy, podaj tyle danych, ile możesz, takich jak: imię, klasę i dane osób, których list dotyczy.

Dyrektor Szkoły i Rada Pedagogiczna.