„Rok dla Niepodległej” – list minister Anny Zalewskiej do szkół i placówek oświatowych.

Opublikowano 12 marca 2018r. /pobrano ze strony http://www.ko.olsztyn.pl/

Szanowni Państwo, Dyrektorzy Szkół, Przedszkoli i Placówek Oświatowych, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie,
stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to ważna rocznica, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.

Dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie w działania edukacyjne na rzecz uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości i zachęcam do kontynuowania Państwa aktywności w tym zakresie. Na stronie internetowej www.men.gov.pl przygotowaliśmy specjalną zakładkę poświęconą inicjatywom rocznicowym. Będziemy na niej na bieżąco aktualizować działania ministerstwa, jednostek podległych i kuratoriów oświaty. Zachęcam do obserwowania naszych inicjatyw. Uprzejmie proszę o zapoznanie się z załączonym listem i wywieszenie go na tablicach ogłoszeń w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych.

Świętujmy razem 100-lecie niepodległości Polski!

Z wyrazami szacunku

Anna Zalewska
Minister Edukacji NarodowejEpopeja legionowa – wystawa

Opublikowano 27 lutego 2018r. /pobrano ze strony www.wmodn.elblag.pl/

Informujemy, że z okazji obchodów 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Ośrodku Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego zwiedzić można wystawę „Epopeja legionowa” przygotowaną przez Muzeum „Niepodległości” w Warszawie. Wystawa będzie dostępna do końca marca 2018 r. Ośrodek oferuje bezpłatne lekcje muzealne po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego
10-402 Olsztyn, ul. Partyzantów 87,
tel. +48 89 527-66-18; fax +48 527-66-19
sekretariat@obn.olsztyn.pl

„Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej” – konkurs edukacyjny IPN

Opublikowano 11 stycznia 2018r. /pobrano ze strony http://www.ko.olsztyn.pl/

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele

Instytut Pamięci Narodowej (IPN) ogłasza konkurs edukacyjny „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”.

Celem przedsięwzięcia jest zainspirowanie młodych ludzi do poszukiwań w swoich miejscowościach i lokalnych środowiskach osób zasłużonych w walce o wolność i niepodległość.

Adresaci konkursu:

Konkurs edukacyjny „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej” skierowany jest do młodych ludzi: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczniów szkół polonijnych, członków organizacji młodzieżowych. Mogą w nim także uczestniczyć u również rodzice z dziećmi.

Zadanie konkursowe:

Zadaniem uczestników jest wybranie osoby odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości (związanej z ich miejscowością, rodzina), zebranie informacji o bohaterze (zdjęcia, pamiątki, dotarcie do krewnych, odnalezienie odznaczenia) oraz przedstawienie wyników swoich poszukiwań jako:

  • plakatu edukacyjnego
  • filmu
  • vloga

Wszyscy uczestnicy konkursu muszą również upowszechnić wyniki swojej pracy, przedstawiając swojego bohatera społeczności lokalnej lub szkolnej.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie: niezwyciezeni1918-2018.pl

Patronat Honorowy Prezydenta
Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Partnerem przedsięwzięcia jest Ministerstwo Edukacji Narodowej

List Ministra Edukacji Narodowej i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej

Regulamin Konkursu „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”

Ulotka Konkursu „Niezwyciężeni 1918–2018”

Akademia Niepodległości – cykl wykładów historycznych dotyczących odzyskania i utrwalenia niepodległego bytu Rzeczypospolitej

Opublikowano 8 grudnia 2017r. /pobrano ze strony http://www.ko.olsztyn.pl/

Szanowni Państwo

Informujemy, że Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości rozpoczyna w grudniu 2017 r., w całej Polsce, cykl wykładów pod nazwą „Akademia Niepodległości”. Projekt obliczony na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021). W czasie spotkań pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Po zakończeniu każdego roku ich uczestnicy otrzymają indeksy lub dyplomy, a na koniec w czerwcu 2021 r. certyfikaty ukończenia całego cyklu.

Akademia Niepodległości – wykłady inauguracyjne w województwie warmińsko-mazurskim

11 grudnia 2017 r.

1. Gietrzwałd – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Kościelna 1, o godz. 18.00

dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie, „Socjalistyczna irredenta” oraz „Państwowotwórczy wysiłek przed listopadem 1918 r.”

2. Grajewo – Grajewska Izba Historyczna, ul. Ełcka 30, godz. 17.00

dr Waldemar Brenda, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku, „Polski wiek XIX – wiek powstań”,

dr hab. Krzysztof Sychowicz, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, „Józef Piłsudski – twórca Niepodległej”

3. Działdowo – Centrum Kształcenia Ustawicznego, ul. Polna 11a, godz. 17:00

dr Jarosław Szarek, prezes IPN, „Polski wiek XIX – wiek powstań”

dr hab. Krzysztof Kania (UMK), „Polska na nowej mapie Europy. Polityka zagraniczna Józefa Piłsudskiego 1918–1935”

Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się na stronie internetowej: ipn.gov.pl

Załączniki

Plakat IPN Gietrzwałd Data: 2017-12-08, rozmiar: 8 MB
Rozwiń MetrykaRegulamin Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Nieznani bohaterowie, nieznane wydarzenia – losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922”

Opublikowano 20 listopada 2017r. /pobrano ze strony http://www.ko.olsztyn.pl/

Załączniki

REGULAMINPromujemy szacunek dla flagi RP i hymnu narodowego

Opublikowano 16 listopada 2017r. /pobrano ze strony http://www.ko.olsztyn.pl/

Zachęcamy do zapoznania się z miniprzewodnikiem przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Święta Niepodległości. Zawiera on najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Publikacja wskazuje różnice między flagą a barwami narodowymi. Przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne na barwach narodowych i o tym powinien wiedzieć np. każdy polski kibic.

W miniprzewodniku są także opisane błędy popełniane najczęściej podczas śpiewania Hymnu RP. Dowiadujemy się m. in. dlaczego powinniśmy śpiewać Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy, a nie póki my żyjemy, jak ojciec mówi do Basi i co zrobimy… przez morze. Jest pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty.

W przeddzień Święta Niepodległości – 10 listopada miniprzewodnik promujący szacunek dla FLAGI RP i HYMNU RP był rozdawany kibicom przed meczem Polska – Urugwaj. Najważniejsze wskazówki zaczerpnięte z publikacji zostały wyświetlone ponad 50-tysięcznej publiczności na telebimach Stadionu PGE Narodowy.

Miniprzewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Biało-Czerwona” i „Hymn Polski”. Miniprzewodnik i poradniki w pełnej wersji są dostępne dla każdego do czytania i samodzielnego wydrukowania na stronie www.mswia.gov.pl

Miniprzewodnik MSWiA – wersja do czytania w formie elektronicznej [2.93 MB]

Mniprzewodnik MSWiA – wersja do druku [2.96 MB]. Wybierz format A3 lub A4. Po wydruku przytnij górną i dolną krawędź. Złóż zewnętrzne strony do środka.

List Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty

Opublikowano 31 października 2017r. /pobrano ze strony http://www.ko.olsztyn.pl/

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele

szkół i placówek

w województwie warmińsko-mazurskim

Rok 2017/2018 Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska ogłosiła Rokiem dla Niepodległej. W 2018 roku obchodzić będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym zwracam się do Państwa z prośbą, aby tę ważną rocznicę zaakcentować w życiu szkół i placówek. Uwzględnijmy w programach wychowawczych i wynikających z nich kalendariach przedsięwzięcia, które pozwolą pokazać dzieciom i młodzieży znaczenie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykorzystajmy ten szczególny rok na edukację historyczną i lekcję patriotyzmu. Pamiętajmy przy tym o zasadach, jakie obowiązują przy eksponowaniu symboli narodowych.

Uczmy dzieci i młodzież działania na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia. Propagujmy wolontariat szkolny, który daje okazję do kształtowania właściwych postaw i budowania więzi z innymi ludźmi.

Zapraszam Państwa szkoły i placówki do udziału w przedsięwzięciach podjętych z mojej inicjatywy lub przy moim współudziale związanych ze 100-leciem niepodległości.

Zachęcam również do dzielenia się z innymi własnymi doświadczeniami oraz nadsyłania informacji o tym, jak w Państwa szkołach obchodzony jest Rok dla Niepodległej. Przykłady te upowszechnimy na stronie kuratorium oświaty.

 

Z poważaniem

Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty

Krzysztof Marek Nowacki 

Opublikowano 31 października 2017r. /pobrano ze strony http://www.ko.olsztyn.pl/

Ogólnopolski konkurs plastyczny „Orzeł Biały – nasza duma”

Opublikowano 20 września 2017r. /pobrano ze strony http://www.ko.olsztyn.pl

Z okazji przypadającej w 2018 r. 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości Senat Rzeczypospolitej Polskiej pod patronatem Marszałka Stanisława Karczewskiego organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny „Orzeł Biały – nasza duma” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Najważniejszym celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży znaczeniem symboli narodowych oraz upowszechnienie wiedzy o godle narodowym jako jednym z najistotniejszych znaków polskiego państwa od początku jego dziejów do czasów obecnych.

Serdecznie zapraszamy nauczycieli do zapoznania się z regulaminem konkursu i prosimy o zachęcenie uczniów do wzięcia w nim udziału. Prosimy również o organizację konkursu w szkole i zgłoszenie uczestników zgodnie z warunkami konkursu.

Załączniki

Regulamin